Washington Capitals

Next Game

17/12 NY Islanders 1:00

19/12 St LouisBlues. 1:00

20/12 Philadelphia Flyers 19:00

Last Game

12/12 Ottawa Senators 5:1

13/12 Montreal Canadiens 2:1

Headlines

FanShop

   


Caps-tričko

Objednat    


Caps-Tričko

Objednat    


Caps-Figurka

Objednat

Novinky

Rusové útočí na zlato

1993. Právě tento rok se stal symbolem posledního velkého triumfu ruského hokeje na mezinárodní scéně. Rusko se tehdy titulem mistra světa odmlčelo z vrcholných soubojů na dlouhých 15 let. Nyní má jedinečnou příležitost s generací Ovečkina, Malkina nebo Kovalčuka vrátit pohár pro mistra světa zpět na Rudé náměstí. Do cesty za snem se však Sborné postaví soupeř ze všech nejtěžší - domácí Kanada.

 

I obhájci titulu z kolébky hokeje se můžou zapsat do historických tabulek. Od roku 1986 totiž nedokázalo zvítězit na domácí půdě žádné mužstvo. Naposledy se to právě před neuvěřitelnými dvaadvaceti lety podařilo Sovětskému svazu a rok před tím v Praze Československu.

Mezinárodní hokejová federace si nemohla přát kvalitnější vyvrcholení oslav sta let své existence. V Quebeku proti sobě nastoupí dvě největší velmoci hokejové historie. Domácí Kanaďané zatím na turnaji neztratili ani jeden bod a mají tak směle nakročeno k obhajobě loňského bezchybného mistrovství v Moskvě. Letos je navíc bude z ochozů podporovat domácí publikum. V prestižním duelu jistě nebude nouze o projevy vzájemné rivality odvěkých soupeřů. "To je právě jedna z věcí, která mě motivuje," říká Shane Doan. "Stále slyšíte Rusové, Rusové, Rusové. Jako Kanaďan jsem dostal šanci nastoupit proti nim v boji o zlato. To je něco výjimečného," přiznává dále natěšený Doan. Olej do ohně přilévá ještě gólman Cam Ward: "Kanada je hokej," prohlašuje sebevědomě.


Rusové sestavili pro kanadský šampionát jeden z nejlepších kádrů posledních let. "Ovečkin, Fjodorov a Semin, to jsou naši vůdci. Jakmile ostatní vidí, že oni tři hrají dobře, je to jako sněhová koule, která nabaluje další hráče ke skvělým výkonům," odhaluje recept na úspěch Rusů brankář Jevgenij Nabokov. Rusové budou mít nejen možnost po pátnácti letech světu ukázat, že dobří hokejisté od Uralu ještě nevymřeli, ale pocítí jistě velký tlak svých fanoušků, kteří lační po velkém triumfu. "Tlak?," ptá se Nabokov. "My jsme všichni zvyklí na tlak. Proto hrajeme hokej. Každý z nás bude pod určitým tlakem," říká.

Naposledy se ve finále velkého turnaje střetly obě velmoci na olympijských hrách v Albertville v roce 1992. Tehdy se smálo Rusko. V neděli však naskočí na kluziště zcela jiné týmy. I přes úspěšná semifinále nastanou v sestavách drobné změny. Finále nevynechá po jednozápasové stopce Ilja Kovalčuk. Ve čtvrtfinále proti Švýcarům fauloval Juliena Vauclaira, a tak zůstal v pátek proti Finům jen na střídačce. Kanaďané vsadí na gólmana Cama Warda, který loni vychytal Kanadě na moskevském turnaji zlaté medaile. V dresu Javorových listů nebude chybět ani Eric Staal, který si nezahrál čtvrtfinále proti Norsku z rodinných důvodů.


Finále se hraje v neděli od 19:00 SELČ. Přímým přenosem jej vysílá druhý program České televize

Bude se bezzubý Alexander Ovečkin (zcela vpravo) culit i po dnešním finále? Foto: TIMOTHY A. CLARY/AFP/Getty Images 

 

Jan Novotný / HokejPortal.cz, iihf.com, tsn.ca

Žádné komentáře