Washington Capitals

Next Game

17/12 NY Islanders 1:00

19/12 St LouisBlues. 1:00

20/12 Philadelphia Flyers 19:00

Last Game

12/12 Ottawa Senators 5:1

13/12 Montreal Canadiens 2:1

Headlines

FanShop

   


Caps-tričko

Objednat    


Caps-Tričko

Objednat    


Caps-Figurka

Objednat

Novinky

Morrisonnův případ varuje: Raději žádná arbitráž!

Arbitráž ztrácí od konce výluky stále více na popularitě. Není divu, vždyť nikdy nevěští nic dobrého. Hráči a kluby se raději dohodnout předem, neboť během soudního řízení může dojít na překvapivé výroky, které si obě strany většinou moc dobře pamatují. Navíc získat jednoletý kontrakt mnohdy není výhra.
Jediným hráčem, který letos zatím prošel arbitráží, je obránce Capitals Shaone Morrisonn. Morrison minulý čtvrtek vysoudil jednoletý kontrakt na 1,975 mil. dolarů, avšak celý soudní proces se zrovna nenesl v příliš optimistickém duchu. Podle dokumentů soudu, které zveřejnil deník Globe and Mail, se vedení Caps uchýlilo k dosti nečestné strategii. Čtvrtý nejvytěžovanější obránce byl nazván jako „příliš jednostranný“ a jeho herní čas se za poslední roky prý zvýšil proto, že byl „ve správný čas na správném místě“.

Morrisonnův agent, Mark Stowe, se nechal slyšet, že jednání probíhala ve velmi napjaté atmosféře. „Jsem rád, že to nakonec došlo až k soudu, protože jsme tak mohli dostat přijatelnou smlouvu,“ řekl Stowe. „Pokud by nedošlo na arbitráž, tak by to trvalo o mnoho déle. Vedení klubu všechno jenom protahovalo.“

Capitals naopak prohlásili, že všechno proběhlo podle plánu. „Byl to transparentní, otevřený dialog,“ řekl asistent generálního manažera Don Fishman. „Chtěli jsme být profesionální, nebrat to osobně. U soudu jsme se snažili hráče popsat podle skutečnosti. Nemyslím si, že by na tom bylo něco těžkého. Hráči si jistě uvědomují, že je to byznys.“

A právě čistý byznys zřejmě nemají hráči rádi. Celkem 11 hráčů z celkových patnácti se dohodlo ještě před začátkem arbitráže. Na poslední chvíli kupříkladu podepsal obránce Panthers Jay Bouwmeester, který se nakonec dohodl na jednoleté smlouvě na 5 mil. dolarů. Generální manažer klubu Jacques Martin se ukázal být velmi prozíravým. Pokud by při soudním řízení došlo na nevybíravá slova, tak by Bouwmeester jistě ztratil jakýkoli zájem na Floridě zůstávat.

Pravděpodobně nejhorší soudní spor hráč-klub se udál v roce 1997, kdy se Tommy Salo přel s New York Islanders. Někdejší hlavní brankář týmu prý tehdy soudní síň opustil se slzami v očích. Slovní projev Mika Milburyho (býv. generální manažer Islanders – pozn. red.) byl ohodnocen jako „nejhorší pomluva, jaká kdy byla v arbitráži k vidění“.

Soudní řízení letos čeká ještě trojici hráčů – Antoina Vermetta (Senators), Valtteri Filppulu (Red Wings) a Ville Koistinena (Predators). Koistinen byl u soudu předevčírem, zatímco Vermette a Filpula jdou ve čtvrtek a v pátek. Rozhodnutí vždy padne do 48 hodin.

V případě Morrisonna nabízeli Capitals plat ve výši 1,1 mil. dolarů. Výši této částky určili podle dalších šesti mladých obránců ligy: Milana Jurčiny, Joshe Gorgese, Lukáše Krajíčka, Marka Stuarta, Garneta Exelbyho a Mika Komisareka. NHLPA zase požadovala plat 2,8 mil. dolarů a ke srovnání použila Trevora Daleyho, Tima Gleasona, Fedora Tjutina, Henrika Tallindera, Anton Volčenkova a Komisareka. Hráčská asociace také argumentovala tím, že Morrisonn hrál v zadních řadách mužstva klíčovou roli a podílel se na vítězství v tabulce Jihovýchodní divize. Morrisonn podle NHLPA sice nenasbíral příliš mnoho bodů, zato byl platný ve vlastním obraném pásmu a na oslabeních.

Díky Morrisonnově nové smlouvě jsou Caps jeden milión dolarů nad platovým stropem a do podzimu tak budou muset někoho vyměnit. V prvních dvou útocích žádné změny nenastanou, takže zřejmě přijdou změny v obraně. Talentovaný obránce Karl Alzner by se měl již letos probojovat do hlavního týmu, a tak zřejmě bude někdo přebývat.

Stowe mezitím dodává, že Morrisonn zřejmě půjde k arbitráži také za rok. „Washington na něj má práva ještě na rok, takže se brzy dostane do podobné situace, v jaké se letos ocitl Jay Bouwmeester,“ řekl Stowe. „Bude se muset rozhodnout, zda podepíše opět na rok nebo na delší dobu.“

„Jsme rádi, že jsme mohli využít svých práv, neboť máme smlouvu, ze které se dá vycházet.“

Autor:Libor Toman
Žádné komentáře