Washington Capitals

Next Game

17/12 NY Islanders 1:00

19/12 St LouisBlues. 1:00

20/12 Philadelphia Flyers 19:00

Last Game

12/12 Ottawa Senators 5:1

13/12 Montreal Canadiens 2:1

Headlines

FanShop

   


Caps-tričko

Objednat    


Caps-Tričko

Objednat    


Caps-Figurka

Objednat

Legendy Caps

Brankář, kterého hokej nebavil

Hokej se hraje především pocit vítězství. A i když je současný sport také dosti o penězích, motivace k úspěchu ještě stále převažuje. Nikdo nechce prohrávat, neboť porážky nepřinášejí pocit štěstí. Dá se i tvrdit, že čím lepší hráč je, tím více touží po vítězství. A hrát v NHL znamená toužit po Stanley Cupu. Historie nejslavnější ligy světa však pamatuje hráče, kteří se k titulu ani trochu nepřiblížili. Jedním z nich byl brankář Bernie Wolfe, který během své kariéry nastupoval za nejhorší mužstva historie NHL.

Bernie Wolfe v letech 1975-1979 chytal v dresu Washington Capitals a na nedostatek práce si rozhodně nemohl stěžovat. Jeho Capitals se totiž tehdy stali nejhorším týmem NHL všech dob a jejich smutný rekord platí dodnes. V sezóně 1974-75 měli Caps statistiku 8-67-5 a během základní části inkasovali nehorázných 446 branek, což činí průměr 5,575 branky na zápas. A další sezóna rozhodně nebyla o mnoho lepší. Hráči Washingtonu pro tentokrát alespoň zvítězili jedenáctkrát (11-59-10). Po tolika frustrujících porážkách jistě nebylo divu, že Wolfe hokej příliš nemiloval.

 „Myslím si, že jsem jedním z mála hráčů, kterým hokej po skončení kariéry ani trochu nechybí,“ řekl jednou Wolfe zcela vážným tónem.

 Quebec byl odjakživa líhní brankářských talentů a Wolfe byl jedním z nich. Předtím, než Bernie v roce 1974 podepsal s Capitals, chytal za univerzitu Sira George Williamse a jistě doufal ve skvělou kariéru. Stojí za zmínku, že se stal vůbec prvním brankářem klubu. Jenže budoucí jednička Caps krátce před začátkem sezóny musela bojovat s mononukleózou a tak strávila první sezónu na farmě. Rozhodně žádná škoda, mohl si Wolfe tehdy říci.

 Ve druhé sezóně klubu již v brance nastupoval pravidelně. A debut vyšel až nečekaně dobře, což jistě zavdalo příčinu k optimismu. Wolfe se poprvé postavil do branky v Kansas City proti místním Scouts a Capitals nečekaně uhráli vítězství 6:2. Ve skutečnosti to bylo první venkovní vítězství Washingtonu v historii klubu! Mladé mužstvo se tedy na něj načekalo více jak jednu sezónu.

Wolfe nakonec odchytal 40 zápasů, ale na další vítězství již často čekal o mnoho déle. Radost z úspěchu si do konce ročníku vychutnal ještě čtyřikrát, přičemž 23 zápasů prohrál a sedmkrát remízoval. I na tehdejší dobu vysoký průměr 4,16 branky na zápas se nakonec stal jeho druhým nejlepším v kariéře.

 Oslavou kvalitního brankářského výkonu je vychytaný shutout. Wolfe se ho dočkal pouze jedinkrát. Ve své druhé sezóně ho dokonce získal na ledě Detroit Red Wings. Pro brankáře Caps to však byl jediný světlý moment sezóny, neboť z celkových 37 zápasů vyhrál pouze sedmkrát (9 remíz).

Bernie Wolf nakonec odehrál 120 ligových zápasů, ve kterých si připsal 20 výher, 61 porážek a 21 remíz (průměr 4,17). Celou kariéru odchytal v dresu Washington Capitals.

 Není divu, že Wolfe během těchto let vycítil, že ho hokej zkrátka neuživí. Raději se tedy mimo sezónu věnoval dalšímu vzdělávání a nakonec začal také podnikat jako finanční konzultant. Před startem přípravného kempu pro sezónu 1979-80 se definitivně rozhodl. Již žádné porážky, již žádné inkasované branky. Je čas dělat něco jiného. Bernie Wolfe hokej zkrátka nemiloval. A není divu.

Podvod po sedmnácti letech

Wolfova kariéra se v roce 1992 dočkala krátkého oživení, když se ho Capitals snažili nastrčit na tehdejší Expansion draft. Vedení NHL tah pochopitelně zamítlo, protože Wolfe již dávno nehrál hokej a vykonával civilní povolání. Phil Esposito, který se tedy stal podílovým vlastníkem nově založených Tampa Bay Lightning o tomto podvůdku prohlásil: „Kvůli němu jsem přeci nezaplatil 50 miliónů dolarů. Když jsem proti němu hrál, tak nebyl nijak dobrý.“

Autor: Libor Toman

Žádné komentáře