Caps-Figurka

Objednat

Novinky

Rusko je zlaté

Bitva jako řemen se odehrála ve finálovém zápase hokejového mistrovství světa ve kterém se o nejcennější kov střetly týmy Kanady a Ruska. Úvod utkání vyšel lépe ruskému celku, který se po střele Semina ujal vedení - 0:1. Kanada však odpověděla a třemi přesnými zásahy otočila vývoj utkání na svoji stranu - 3:1. Pomohly jí k tomu přesilové hry, když využila dvojnásobnou početní výhodu.

Ve druhé dvacetiminutovce Sborná díky druhé trefě Semina snížila, ale přesný zásah Heatleyho opět poslal Kanadu do dvoubrankového vedení - 4:2. V poslední části Rusko srovnalo - 4:4 a na řadu tak přišlo prodloužení. V něm zlatým gólem v přesilové hře po technické chybě Nashe zajistil druhou přesnou trefou vítězství Sborné Kovalčuk.

Vstup do zápasu vyšel lépe Sborné. V polovině 2. minuty otevřel střelecký účet zápasu Semin, když z předbrankového prostoru zužitkoval přihrávku Ovečkina zpoza branky - 0:1. Následně byl přísně vyloučen Proškin. V početní výhodě si hráči Kanady vytvořili nápor, ale gólově se neprosadili. To se jim podařilo těsně po návratu Proškina z trestné lavice. Od modré čáry vystřelil Burns 1:1. Nabokov moc šancí zasáhnout neměl, protože neviděl přes clonícího protihráče. V polovině 7. minuty se hráči Ruska dostávali do tlaku, ale brankáře Warda nepřekonali. Na konci 7. minuty se do protiútoku dostali hráči Kanady a spornou situaci ohledně gólové situace řešil hlavní rozhodčí s videorozhodčím. Ke smůle domácích branka nepadla. V 10. minutě absolvoval Sušinský bodyček ve středním pásmu. Následně ztratil puk a rychlý únik Kunitze, který nekompromisně vystřelil z levého kruhu pro vhazování znamenal vedení pro Kanadu - 2:1. Po chvíli se stejná situace odehrála na druhé straně. Zinovjev však gólmana Warda neprostřelil.

Další přísné vyloučení Ruska nastalo v 11. minutě, když na trestnou lavici usedl Zinovjev. Celou minutu byla Kanada v útočném pásmu, ale z vytvořeného tlaku gól nepadl a Rusko se tak ubránilo. V dalším průběhu hry Fjodorov vyhodil kotouč z obranného pásma a za zdržování hry putoval na trestnou lavici. Přesilová hra kanadského týmu se zdvojnásobila, když Proškin zasáhl do tváře Nashe a vyfasoval 2+2 minuty. Klíčovou výhodu hráči Kanady využili. Postaral se o to obránce Burns, když mezi betony Nabokova vstřelil druhý gól v zápase - 3:1. Asistenci si připsal Heatley. Na vzniklou situaci zareagoval vyžádáním oddechového času trenér Bykov, protože ruskému celku ještě zbývaly 3 a půl minuty v oslabení, které po obdrženém gólu pokračovalo. Kanaďani byli důrazní a čtveřice Rusů bránila téměř 2 minuty bez možnosti vystřídat, ale dlouhé oslabení houževnatě hrající Rusko ubránilo. Před koncem první dvacetiminutovky si v početní výhodě zahráli taky svěřenci trenéra Bykova. Vyloučen byl Sharp. Gól však nepadl, a tak se vedení po první třetině ujali hokejisté Kanady v poměru 3:1. V jejich prospěch hovořil také poměr střel na branku, který byl 15:5. Nutno ovšem dodat, že jim k tomu pomohla řada přesilových her.

Do druhé části vstoupili hráči Ruska v početní výhodě, která trvala 83 vteřin. První přesilovou hru Sborná využila. Postaral se o to střelou z levého kruhu pro vhazování Semin, když se k němu odrazil puk od zadního mantinelu - 3:2. Po vstřelení kontaktního gólu přidali hráči Ruska na aktivitě, kterou zbrzdilo zbytečné vyloučení Gorovikova za zdržování hry. Ve 27. minutě to byla už čtvrtá přesilová hra pro Kanadu. Sborná se sice ubránila, ale v polovině utkání vrátil dvoubrankové vedení na stranu Kanady Heatley, když se prosadil střelou z levého kruhu pro vhazování - 4:2. Sborná přesto nepůsobila odevzdaným dojmem a ke konci druhé třetiny svůj tlak stupňovala, ovšem bez gólového vyjádření.

Teprve druhé vyloučení Kanady nastalo na začátku 43. mimuty a potrestaným hráčem byl podruhé Sharp. Ačkoli Sborná přesilovou hru nevyužila, pomohla jí zvyšovat svůj tlak, který vygradoval ve 49. minutě. Kontaktní branku vstřelil Těreščenko a zajistil zdramatizování zápasu - 4:3. Následné třetí vyloučení Kanady po faulu Getzlafa hokejisté Ruska nepotrestali. Přesto v dalším průběhu hry jejich tlak narůstal, což vedlo v 55. minutě ke srovnávací brance Kovalčuka. Ten si najel po levé straně podél mantinelu a střelou z levého kruhu pro vhazování vstřelil svůj první gól na mistrovství - 4:4. Na nepříznivý vývoj pro domácí tým zareagoval kanadský trenér a vyžádal si oddechový čas. Do konce třetí části oba týmy bránily vyrovnaný výsledek a nechtěly se bezhlavě pouštět do útočných akcí. Utkání tak dospělo do prodloužení.

V nastaveném čase se pokračovalo ve čtyřech na obou stranách. Fatální chybu udělal Nash, když vyhodil puk z obranné třetiny a vyfasoval menší trest za zdržování hry. Ruskému celku se tak otevřela početní výhoda 4 proti 3. Z mezikruží se k nejdůležitějšímu gólu napřáhl Kovalčuk a druhou přesnou trefou rozhodl o mistrovském titulu pro Rusko.

Kolébka hokeje nejvyšší mety nedosáhla, když dvakrát trestuhodně neudržela dvoubrankový náskok. Sborná zabojovala a dvakrát stáhla dvougólové manko na svého soupeře. Mistrovský titul pro nejlepší tým v nejrychlejší kolektivní hře na světě, tak zaslouženě putuje po 15 - ti letech do Ruska. Nadále pokračuje trápení pořadatelského týmu, který nevyhrál od roku 1986.

Výsledek finále mistrovství světa 2008:

Kanada - Rusko 4:5 po prodloužení (3:1, 1:1, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Burns (Roy, Green), 10. Kunitz, 15. Burns (St. Louis, Heatley), 30. Heatley (Getzlaf) - 2. Sjomin (Ovečkin, Fjodorov), 22. Sjomin (Kornějev, A. Markov), 49. Těreščenko (Sjomin, Tjutin), 55. Kovalčuk (Proškin, Radulov), 63. Kovalčuk (Fjodorov, Ovečkin). Rozhodčí: Lärking, Vinnerborg (oba Švédsko) - Feola (USA), Fonselius (Finsko). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. Oslabení: 0:0. Počet diváků: 13 339.

Sestavy:

Kanada: Ward - Staios, Jovanovski, Bouwmeester, Hamhuis, Keith, Burns, Green - St. Louis, Staal, Kunitz - Heatley, Getzlaf, Nash - Sharp, Spezza, Chimera - Doan, Toews, Roy - Mayers. Trenéři: Hitchcock, Burns, MacTavish a Johnston.

Rusko: Nabokov - Nikulin, A. Markov, Kornějev, Grebeškov, Proškin, Tjutin, D. Markov, Kalinin - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, Fjodorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Zaripov - Afinogenov, Těreščenko, Radulov. Trenéři: Bykov a Zacharkin.